Raliul Dakar 2021 – Echipa InstaForex Loprais ocupă locul 5 PlatoBlockchain Data Intelligence. Căutare verticală. Ai.

Raliul Dakar 2021 - Echipa InstaForex Loprais ocupă locul 5

Echipa InstaForex Loprais a arătat tuturor cât de îndrăzneț și curajos poate fi! În plus, s-a dovedit încă o dată că nu numai KAMAZ, IVECO și MAN pot fi rivali formidabili.

Pe propria pista, echipa a concurat cu brio cu acești titani de oțel în deșert. Imaginați-vă: 7646 km pe nisip, pietre, pământ și asfalt, 310 piste la start, 104 piste care au părăsit cursa, 13 zile de luptă, 12 zile de maraton și 60 de anvelope înlocuite.

Cu asta s-a confruntat echipa InstaForex Loprais în timpul maratonului! Totuși, a meritat! Echipa a ocupat locul 5.

InstaForex

Acesta este un rezultat remarcabil pentru cea de-a 10-a aniversare a parteneriat. În 2011, InstaForex a devenit sponsorul principal al echipei lui Ales Loprais. Nu este ușor să concurezi cu marile piste din fabrică, dar camionul Praga V4S DKR, cunoscut și sub numele de The Lady, o poate face.

Raliul Dakar 2021 a început cu prologul la Jeddah cu un traseu de 11 km. Echipa InstaForex Loprais a terminat pe locul 6. Un început bun a adus Praga V4S DKR pe locul 2 la categoria camioane.

În fiecare zi, echipa a trebuit să piardă timp prețios din cauza dunelor, a anvelopelor perforate, a defecțiunilor la rulmenți și frâne.

Deși echipa InstaForex Loprais era încă aproape de piedestal, în unele zile echipajul a pierdut prea mult timp din cauza defecțiunilor tehnice.

InstaForex

Etapa a cincea a fost cea mai solicitantă Raliul Dakar pentru Aleš Loprais, Khalid Alkendi și Petr Pokora. Au avut prima parte de dramă chiar înainte de a începe.

Multe echipaje au rămas blocate la start din cauza unor erori de navigare. Echipa InstaForex Loprais nu a făcut excepție. În această etapă, echipa a pierdut 21 de minute în fața liderului și a coborât pe locul 15 în clasament.

Cu toate acestea, munca în echipă excelentă a ajutat la recâștigarea poziției. Ritmul pe care l-a adoptat Praga V4S DKR alb-roș pentru a-l prinde din urmă la timp a fost incredibil.

Modul în care a parcurs pista prin cele mai dificile părți ale etapei a impresionat chiar și participanții experimentați la cursă.

InstaForex

Etapa finală a maratonului a fost, de asemenea, bogată în evenimente dramatice. Anvelopa față-dreapta nu a supraviețuit împingerii.

S-a destrămat din interior. După ce a remediat, echipa InstaForex Loprais a terminat etapa la opt minute în spatele câștigătorului.

InstaForex

Conform rezultatelor cursei, trei echipaje ale echipei KAMAZ-master au câștigat toate cele trei locuri pe podium. Echipa InstaForex Loprais a luat Locul 5 în Raliul Dakar 2021.

Doar două ore l-au despărțit pe Aleš de titlul de campionat. Cu toate acestea, echipa InstaForex Loprais nu intenționează să renunțe! Mai sunt multe victorii înainte!

Dacă ești plin de spirit competitiv și hotărât să câștigi cu orice preț, bun venit la InstaForex! Suntem siguri că vom depăși obstacolele împreună fără a lăsa îndoielile să stea în calea succesului.

Suntem mai puternici împreună! Credem în victoria noastră!